1956: Odüsszeia – Ata Kandó személyes és kollektív történetei
Ata Kandó (1913-2017) Görög Etelka néven született 1956 nem csupán Magyarország történetének egyik mérföldköve, hanem Ata Kandó életében is meghatározó év volt. Miközben folytatta megrendelésre készített munkáit, két jelentős, ma projektként meghatározható munkába is belekezdett. Az egyik egy rendkívül személyes alkotás, amely gyermekeivel közösen, Dél-Olaszországban készült Homérosz Odüsszeiájának történetei alapján. Ennek képanyagát csak több mint ötven évvel később ismerhette meg a nagyközönség.
A másik egy együttműködésben létrejövő projekt volt, amely a magyar forradalom leverésének következményeivel foglalkozott. Ezeket a képeket Violette Cornelius-szal közösen készítette az
osztrák-magyar határon. Ata Kandó munkásságában 1956 az autonóm és a kollaboratív fotográfiai attitűdök párhuzamos és egymásra reflektáló alkalmazásának időszakát jelenti. A kiállítás e két, később fotókönyv formájában megjelent művet helyezi egymás mellé és lehetőséget ad arra, hogy a látogatók mélyebb betekintést nyerjenek a fotográfus személyes és a társadalmi történésekre reflektáló képkészítési gyakorlatába.
Mindkettő a maga nemében kivételes módon gazdagította a fotográfia műfaját és jelentését a huszadik században.
Kurátor:
Csizek Gabriella, a Capa Központ kurátora
Erdei Krisztina
A Fotótavasz idei kiállításai a női látásmód sokszínűségét állítják középpontba, bemutatva, hogyan jelennek meg a személyes és kollektív tapasztalatok a fotóművészetben. A tárlatok változatos műfajokat és technikákat vonultatnak fel – a dokumentarista fotográfiától az absztrakt megközelítésekig.
A kiállítások 2025. március 27 – 2025. június 1. között látogathatóak az m21 Galériában (Zsolnay Negyed).
A program belépőjeggyel látogatható. A programváltoztatás jogát fenntartjuk! Eseményünkön kép- és hangfelvétel készülhet, melyet weboldalunkon és közösségi média felületeinken is felhasználhatunk!